Čtvrteční větičky 07.11.2024 - Slovensko není britská kolonie!
07. listopad v dějinách:
V roce 1867 se narodila Maria Curie-Skłodowska, polská fyzička: „Občas si myslím, že by bylo rozumější děti utopit, než je zavírat do dnešení školy.“
V roce 1944 vyhrál F. D. Roosevelt ve velmi špatném fyzickém stavu svůj 4. termín v Bílém domě, když porazil republikána Thomase E. Deweye.
Prezident Petr Pavel na sociální síti X poblahopřál Trumpovi k vítězství. „Vážím si našeho partnerství se Spojenými státy a těším se na pokračující spolupráci při řešení společných globálních výzev,“ reagoval s tím, že transatlantické pouto zůstává silné.
Milý Petře, mám radost, že jste vy liberální politici takoví splachovací gumoví panáci… pardon, chtěl jsem říct konzistentní. Pamatuješ ještě, jak jsi prohlásil: „Já už jsem jednou příležitost podat si s Trumpem ruku měl, na summitu aliance, aniž bych měl chuť si s ním tu ruku podat. A doufám, že už tu příležitost ani mít nebudu. A Donald Trump na mě působil nejenom na dálku, ale i potom v tom osobním kontaktu jako opravdu odpudivá lidská bytost.“
Džamila Stehlíková: „Trump je sociopatický, narcistický, misogynní, autokratický tyran, hochštapler, šašek a lhář, úplně odtržený od reality. Zeman byl přitažlivý jako ztělesnění zla a pohrdání hodnotami. Trump je přitažlivý jako politická pornografie. Oba ničili a ničí společenský řád z jeho středu,“ napsala na síti X Stehlíková dlouho před volbami a s vidinou toho, že Kamala Harrisová se stane prezidentkou USA.
Michal & Petr: Český prezident Petr Pavel v době, kdy usiloval o zisk svého mandátu, prohlásil Donalda Trumpa za “opravdu odpudivou lidskou bytost”, se kterou nemá ani chuť si podat ruku. Teď, když Donald Trump oslnivým způsobem získal svůj druhý mandát, nezbývá, než připomenou existenci skutečně důstojného řešení Pávkovi averze k nutnosti “tisknout ruku odpudivému člověku” – prezidentovi USA, a to článek 61 české Ústavy – “Prezident republiky se může vzdát svého úřadu do rukou předsedy Senátu.”. Bylo by to nádherné řešení. Možná by zrodilo i nového “českého Trumpa”. Ale hlavně by začalo čistit českou politiku od starých a zatuchlých kádrů, a různých fialových, a bruselských deformátorů. ČR i EU naléhavě potřebují hluboké strukturální reformy. Česká fialová politická garnitura se však stále rigidněji drží tzv. Jakešovi doktríny, podle níž lze jen staré a osvědčené kádry připustit k řízení státu, a k provádění jeho reforem. Naše republika tak jen zbytečně ztrácí drahocenný čas.
Erik Best: Komplikace by mohly nastat ještě před příchodem Donalda Trumpa do Bílého domu, neboť se funkce oficiálně ujme až 20. ledna příštího roku. Do té doby bude USA formálně řídit prezident Joe Biden s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.
Richard Perman: Elon Musk zveřejnil na sociální síti X srovnání, jak tři televizní stanice, ABC, CBS a NBC, informovaly o Trumpově a Harrisové kampani ve večerních zprávách. Za rok 2024 je toto zkreslení děsivé: “O demokratovi bylo odvysíláno 78 % pozitivních zpráv, zatímco o republikánovi jen 15 % pozitivních zpráv” .Hlavní americké televizní kanály ještě nikdy nepracovaly tak zuřivě na jednom z kandidátů.
Financial Times: Larry Fink, americký miliardár židovského pôvodu a generálny riaditeľ BlackRocku, vyhlásil, že výsledok amerických prezidentských volieb nie je dôležitý, pretože BlackRock spolupracuje s oboma kandidátmi. „Už mám dosť počúvania, že to sú najdôležitejšie voľby vo vašom živote,“ povedal Fink na konferencii usporiadanej Asociáciou cenných papierov a finančných trhov, ako informovali Financial Times. „Skutočnosť je taká, že časom to prestáva byť dôležité,“ dodal. Uviedol, že BlackRock spolupracuje s oboma administratívami a „vedie rozhovory“ s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a republikánskym kandidátom Donaldom Trumpom.
Ivan Bartoš pro iDNES: Měli jsme tu energetickou krizi. Všechny domácnosti krvácely na vysokých cenách energií a někteří obchodníci s energiemi na tom pořádně vydělali a stali se ještě bohatšími. Celkově národ o 100 miliard zchudl a někdo naopak 100 miliard získal. Že se nestydíš, synku, Ať chceš, nebo ne, jsi součástí zločinecké skupiny zvané vláda, která toto dopustila.
Vlk: Při přečetní článku „Na internetu se šíří dezinformace o volbách v USA“, mne napadlo prozkoumat, co jsem zjistil z oficiálních stránek pro volby. Pravidla pro identifikaci voliče USA se liší na základě federálních a státních zákonů, jako je zákon Help America Vote Act (HAVA). V každém státě USA se i zásadně liší pravidla pro identifikaci voličů. Zdroj: https://www.vote.org
Delaware – Voliči musí předložit doklad totožnosti, pokud nemají, mohou podepsat čestné prohlášení a pokračovat v hlasování. Pro hlasování v nepřítomnosti nemusíte poskytovat průkaz totožnosti. Tato flexibilita se liší od přísnějších požadavků v jiných státech. (tento stát je daňový ráj)
Pensylvánie – Nevyžaduje přísně doklad totožnosti pro voliče, kteří již hlasovali v předchozích volbách. Nově registrovaní voliči musí předložit určitý doklad (např. průkaz s fotkou nebo účet s adresou).
New Jersey – Zde mají požadavky na doklady totožnosti minimální, voliči, kteří se již dříve registrovali, obvykle doklad nepotřebují. Noví voliči mohou předložit i účet nebo podobný dokument jako důvěryhodnou alternativu.
Georgie – Vyžaduje striktní ověření totožnosti. Voliči musí předložit průkaz totožnosti s fotografií, což zahrnuje řidičský průkaz nebo pas, na základě místních zákonů.
Connecticut – Voliči mohou předložit buď průkaz s fotkou, nebo jiný dokument obsahující jméno a adresu, ale bez dokladu mohou podepsat čestné prohlášení.
Massachusetts – Zákon je zde flexibilní, kdy voliči mohou být vyzváni k předložení dokladu, ale pokud nemají průkaz, mohou podepsat prohlášení a hlasovat.
Maryland – Nepožaduje doklad totožnosti od většiny voličů, s výjimkou některých nových registrací, kde je třeba předložit doklad nebo formulář s údaji.
Jižní Karolína – Požaduje průkaz totožnosti s fotografií, ale voliči bez dokladu mohou odvolit po podepsání prohlášení o nedostupnosti průkazu z důvodu přiměřeného omezení.
New Hampshire – Voliči, kteří nemají průkaz totožnosti, mohou podepsat čestné prohlášení a pokračovat v hlasování.
Virginie – Požaduje doklad totožnosti, ale pokud voliči nemají průkaz, mohou podepsat potvrzení a hlasovat provizorně, dokud jejich hlas nebude ověřen.
New York – Nevyžaduje doklad totožnosti, s výjimkou nových voličů, kteří registraci neověřili online nebo přes poštu, a mohou se prokázat alternativním dokladem (např. účtem).
Severní Karolína – Požaduje identifikační průkaz s fotografií, avšak voliči bez dokladu mohou hlasovat po předložení čestného prohlášení.
Rhode Island – Vyžaduje průkaz totožnosti s fotografií, ale umožňuje podepsání prohlášení pro voliče, kteří jej nemají.
Vermont - Vermont obecně nevyžaduje fotografickou identifikaci pro osobní hlasování. Nicméně, pokud někdo hlasuje poprvé a zaregistroval se poštou, může být vyžadováno prokázání totožnosti, například pomocí účtu za energie nebo bankovního výpisu.
Kentucky - Kentucky vyžaduje formu identifikace pro osobní hlasování. Může to být fotografie, jako je řidičský průkaz, pas nebo vojenský průkaz. Alternativní formy identifikace zahrnují karty sociálního zabezpečení nebo vládní šeky, které obsahují jméno a podpis voliče.
Tennessee - Vybírající v Tennessee musí při osobním hlasování předložit státní nebo federálně vydanou fotografickou identifikaci, jako je řidičský průkaz Tennessee nebo americký pas. Studentské průkazy a průkazy vydané jinými státy nejsou akceptovány. Výjimky se vztahují na voliče, kteří jsou hospitalizováni, v domovech pro seniory nebo splňují jiná specifická kritéria.
Ohio - Ohio vyžaduje, aby voliči předložili platný fotografický průkaz, který může zahrnovat řidičský průkaz Ohio, státní identifikační kartu nebo pas. Další akceptovatelné dokumenty zahrnují vojenské průkazy a účty za energie, pokud jsou nedávné a obsahují jméno a adresu voliče.
Louisiana - vyžaduje fotografickou identifikaci, jako je řidičský průkaz nebo zvláštní identifikační karta Louisiana, pro osobní hlasování. Pokud voliči nemají identifikaci, mohou podepsat prohlášení a stále hlasovat, i když to může podléhat ověření.
Indiana - V Indianě je třeba voličský průkaz totožnosti s fotografií, jako je řidičský průkaz nebo státní identifikační karta, aby se volič mohl zúčastnit voleb. Zákon vyžadující tento průkaz byl zaveden v roce 2005.
Mississippi - V Mississippi je pro volby požadován průkaz totožnosti s fotografií. Tento požadavek byl přijat referendem v roce 2011 a oficiálně zaveden v roce 2014. Volič může použít státem vydaný průkaz nebo si zdarma pořídit identifikační kartu pro účely voleb.
Illinois nemá přísné požadavky na průkaz totožnosti při volbách, pokud je volič zapsán v seznamu voličů. Volič bez dokladu totožnosti může hlasovat, pokud složí čestné prohlášení, že je oprávněným voličem.
Alabama vyžaduje od voličů vyžadován průkaz totožnosti s fotografií. Zákon vstoupil v platnost v roce 2014 a zahrnuje možnost bezplatného získání státní identifikační karty.
Maine - V Maine není při volbách požadován průkaz totožnosti, pokud je volič řádně zapsán v seznamu voličů. Pokud volič není v seznamu, může předložit alternativní doklad nebo čestné prohlášení.
Missouri - vyžaduje průkaz totožnosti s fotografií. V roce 2022 schválil stát zákon, který umožňuje voličům předložit i další formy identifikace, jako jsou účty za služby.
Arkansas - vyžaduje průkaz totožnosti s fotografií, přičemž voliči mohou získat bezplatnou identifikační kartu pro účely voleb.
Michigan – V Michiganu mohou voliči předložit doklad totožnosti, nebo pokud ho nemají, mohou podepsat čestné prohlášení o své totožnosti.
Florida - od voličů požaduje předložení průkazu totožnosti s fotografií. Bez něj volič nemůže hlasovat, ale může obdržet provizorní hlasovací lístek, který je započítán po ověření totožnosti.
Texas má jeden z nejpřísnějších zákonů na průkaz totožnosti. Volič musí předložit průkaz totožnosti s fotografií. Pokud ho nemá, může volit provizorně a následně do šesti dnů přinést potřebný průkaz.
Iowa – Vyžaduje, aby voliči předložili platný průkaz totožnosti. Pokud volič doklad nemá, může využít jiné alternativy ověření totožnosti nebo se přihlásit jako předběžný volič.
Wisconsin - Patří mezi státy s přísným zákonem o ID voličů a pro volbu osobně je nutné předložit platný průkaz totožnosti. Pokud ho volič nemá, může volit provizorně, ale musí doložit ID později, aby byl jeho hlas započítán.
Kalifornie - Nevyžaduje od většiny voličů ID u volebních místností, ale prvovoliči bez předchozí registrace by mohli být požádáni o dodatečné ověření.
Minnesota: Nemá povinnost ID pro osobní volby, i když u prvovoličů může být nutné prokázat totožnost při registraci.
Oregon: Všichni voliči hlasují korespondenčně, takže není požadováno ID při hlasování osobně.
Kansas: Vyžaduje ID voličů, přičemž akceptuje různé typy platných průkazů, a jde o jeden z přísnějších států v této oblasti.
Západní Virginie: Voliči potřebují ID, přičemž přijímá jakékoli platné ID, ale má také možnosti pro provizorní hlasování bez ID.
Nevada: Většinou nepožaduje ID, i když pro volby osobně může být zapotřebí u prvovoličů.
Nebraska: Zákon o ID voličů se zavádí od dubna 2024 a bude požadovat identifikaci při hlasování osobně.
Colorado: Má relativně neformální pravidla, která povolují i jiné typy ID, pokud nemá volič klasický doklad.
Severní Dakota: ID se požaduje, ale jsou povoleny alternativy, pokud volič nemá platný průkaz totožnosti.
Jižní Dakota: Zákon o ID vyžaduje doklad totožnosti, a pokud ho volič nemá, může hlasovat provizorně a následně předložit doklad.
Montana: Vyžaduje ID voliče s několika možnými alternativami pro ty, kdo jej nemají.
Washington: Hlasuje převážně korespondenčně, takže většina voličů není nucena předkládat ID při osobním hlasování.
Idaho: Vyžaduje ID pro voliče osobně, ale nabízí možnost provizorního hlasování.
Wyoming: Patří mezi státy s mírnými pravidly, kde je ID potřebné, ale lze hlasovat i bez něj.
Utah: ID je vyžadováno s různými možnostmi ověření pro ty, kdo jej nemají.
Oklahoma: Voliči musí předložit ID, ale v případě potřeby mohou hlasovat provizorně.
Nové Mexiko: Nepožaduje ID ve většině případů, ačkoliv prvovoliči mohou být požádáni o ověření totožnosti.
Arizona: Voliči musí mít ID, ale je dostupná široká paleta možností.
Aljaška: Nabízí mírnější pravidla, umožňující hlasování i bez ID s možností ověření.
Havaj: Pravidla pro identifikaci jsou obecně volnější, protože se preferuje korespondenční hlasování.
Takhle jsem to já díky překladači pobral a pochopil. Beru to jako informační rukojeť se kterou se dá nějak pracovat aby si člověk vyloženě nenaběhl kolenem na roh skřínky.
EuroAsia Daily: Šéf slovenské vlády Robert Fico: „Chci reagovat na pobuřující prohlášení britského velvyslance na Slovensku pana Bakera, který mě kritizoval za mé vystoupení v ruské televizi. Měli byste se více zajímat o kvalitu západního mediálního pokrytí války na Ukrajině. A uvidíte, že je to často jen hrubá propaganda obhajující nepodložené. Žádám vás, abyste se zdrželi takových materiálů, bezdůvodně zasahujících do politiky suverénní slovenské vlády. Skutečnost, že na Slovensku zastupujete větší a mocnější stát, vám nedává právo na nepřijatelné chování. Slovensko není britská kolonie." Fico také poznamenal, že pokud velvyslanec tvrdí, že „Západ má zájem na míru na Ukrajině“, měl by uvést „alespoň jeden pozitivní příklad mírové iniciativy ze Západu nebo Velké Británie“.
„Takové příklady neexistují. Naopak, byli to západní politici, kteří dělali vše pro to, aby v dubnu 2022, bezprostředně po vypuknutí konfliktu, nebyla podepsána ani jedna reálná hotová mírová dohoda. A mírový plán Vladimíra Zelenského se rozpadl v prach jako nerealistický.“
😀
Během WW2 se volby v USA konaly.
Letos se v Rusku prezidentské volby taky konaly, i když Rusko vede válku.
Ale na Ukrajině se konat nemohly.
V podstatě přímá úměrnost: Čím vlažnější pravidla pro ověření totožnosti voliče, tím lepší výsledek "Demokratů". Kdo by tohle čekal...
Teď by to chtělo Gumáky ve stylu 90. let ... agent Pávek by byl velice oblíbená figurka.
😅